17 Aralık 2014 Çarşamba

Dizboyu Papatyalar - Tomris Uyar


" Belki de değil. Belki de tam tersi. Umutlu bir geleceği muştuluyor bu bahçeler. Unutmamalıyım ki, geçkin bir aktörün gözüyle bakıyorum her şeye artık. İzlenimlerim, çağı bitmiş bir Yeşilçam jönünün sağlıksız izlenimleri. Güvensiz, korku yüklü, çarpık. Ayrıntılara düşkünlüğü bu yüzden. Ancak ayrıntılara kayarak, felaketlere sığınarak gülünç olmaktan kurtulabilir. Hem de hiç yeri değilken."

Tomris Uyar'ın okuduğum ilk öykü kitabı. Kitap, sekiz adet öyküden oluşmakta:

Hakların En Güzeli'nde, ekmeğini taştan çıkaran bir gencin dünyasından dökülen kesitler..
Emekli Albay Halit Akçam'ın İki Günü'nde, alışmaya çalıştığı emeklilik günlerinde toplumun gözünde konumu, itibarı değişen bir albayın farklı tesadüfler sonucunda geçmişi ile yüzleşmesi ve hiç umulmadık bir sona teslim olması..
Yaz Suyu'nda Aydın'ın evden ayrılırken bir tren yolculuğunda, geçmişten kopuk geleceğe ilişkin düşleri uzanırken; tanıştığı bir kız ile kaderin farklı bir dönemecinde buluşması...
Şen Ol Bayburt'ta, Feride Hanım ve Behçet Bey'in yaşadıkları baskılara boyun eğmeyen, kişilik çatışmaları..
Dizboyu Papatyalar'da, Şermin'le uzaklarda çalışan eşi Orhan'ın arasında zamanla oluşan mesafelerin, kapanmaz ağrıları. Dünyaya en önemlisi kendimize söylediğimiz yalanlar..
Ömür Biter Yol Biter'de, hayırsız bir adamla evli bir kadının yurdunda yaşadığı zorlu hayatından kurtulma ve Almanya'daki kızının yanına gitme hayalleri..
Liman'da, bir başına yaşayarak hayatın dışında kalmış insanların duyumsamaları..
Aykırı Dal Üstünde adlı öyküde, ölüme çok yakın birinin içsel konuşmaları, hayata tutunmaya çalıştıkları ile yüzleşmeleri.. Kimsenin aslını bilmediği, doğrusunu tutturamadığı bir şarkının hep yanlış söylendiği yani yaşamın içine nüfuz eden çelişkileri herkesin yaşadığı ifade ediliyor. Kısaca değişik sınıflardaki insanların farklı yerlerde, farklı şekillerde, gördükleri çeşitli gerçeklerin içinde asıl gerçeği bulma arayışları..
Tomris Uyar'ın yalın, süssüz anlatımı ve özgün kurgulama yeteneği ile yazılmış önemli bir öykü kitabı.

"Böyle anlarda hep olur. Yerinde kullanılan bir sözcük, rastgele yükselen bir şarkı, nasıl kavratır yaşamayı! Ne diyor radyodaki ses: Teamo Te. Ne demek olabilir Teamo Te? 'Seni seviyorum, seni, seni, seni,' gibi bir şey. Hiç usanmadan, hep yineleyerek.
   Dili bilmesek bile anlıyoruz, çünkü Akdeniz'in ortak dili bu. 'Dizboyu Papatyalar,' anlamına da gelebilir, 'Daha yığınla çocuk var doğurulacak, yığınla çocuk bezi, don, erkek çorabı var yıkanacak,' anlamına da. 'Seni seviyorum, hadi hoşça kal, bir gün o kıyı kahvesinde yanına çöküp dostça iki kadeh içebilme isteğim baskın geliyor,' anlamına da..."

16 yorum:

 1. Tomris Uyar' ı merak ediyorum ben de hiç elime geçmedi henüz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öteki kitaplarını da okumalıyım dedirtti :)

   Sil
 2. Tomrıs uyar deyınce aklıma ne ask yasatmıssss dıye eyttt demek ıstıyorum :))) N e kadınmıs :)

  YanıtlaSil
 3. "Yağmurlu bir kahvede şiir okumak isterdim..
  O zaman dünyanın tüm şairlerinden
  bana mektup gelmiş gibi hissederdim..” 

Haydar Ergülen

  YanıtlaSil
 4. Tomris Uyar'ı duymuştum kitabın ismi o kadar güzel ki, gel beni oku diyor. Aklıma yazdım, okuyacağım inşallah :)

  YanıtlaSil
 5. Merhaba canım :)
  Blogumda kitap çekilişim var katılımını beklerim
  http://ilknur--akpinar.blogspot.com.tr/2014/12/dolu-dolu-cekilis.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hoş geldin canım,
   çok güzel bir çekiliş,
   çok iyi kitaplar var, bakıyorum hemen :)

   Sil
 6. okumayı istiyorum kesinlikleeeee.... :)

  YanıtlaSil