15 Ağustos 2022 Pazartesi

Hikaye- Robert Mckee ve diğerleri

 


Yaz mevsimi "okuma challenge" dahilinde okuduğum kitaplar:

1- Hikaye/ Robert Meckee: Senaryo yazımı, hikaye oluşturmak, karakter yaratmak, tetikleyici olay, sahne, sekans, zirve gibi konuları Hollywood filmlerinden örneklerle samimi bir üslupla anlatılmış. (414 sayfa)

2- Öyküyü Okumak/ Feyza Hepçilingirler: Türk edebiyatından seçilen hikayeler eleştirel bir şekilde okunarak incelenmiş.(228 sayfa)

3- Kurgu Sanatı/ David Lodge: Romanı oluşturan unsurlar, farklı romanlardan alıntılar yapılarak örneklerle bölüm bölüm işlenmiş.(288 sayfa)

4- Kurmaca Nasıl İşler?/ James Wood: Anlatım, Flaubert ve modern anlatım, detay, karakter, bilincin kısa tarihi, sempati ve karmaşıklık, dil, diyalog, doğruluk, gelenek, gerçekçilik üzerine yazılmış kitapta, kurmacanın incelikleri ele alınmış. (159 sayfa)

5-Ayşen Işık/ Kör Dövüşü: Farklı kültür ve sınıflardan gelen insanların hayatlarından toplanan kısa öyküler, olabildiğince minimal bir anlatımla aktarılmış.(94 sayfa)

6- Kömür Karası Çocuk/ Müge İplikçi: Göçmen bir çocuğun yaşadıkları ve müziğin iyileştirici gücü... (108 sayfa)

7- Can ve Çomar'ın Orman Macerası/ Zeynep Alpaslan: Can'ın köpeği Çomar ile ormanda yaşadığı gizemli olaylar, çocukların dünyasına farklı boyutlar katacak zenginliğe sahipti. (112 sayfa)

Kurmaca konusunda biçemsel ve içerik tüyoları sunan kitapları listeme aldım. Kızlarımın kitap seçkilerini de okuma yolculuğuma ekledim:)

Mutlu bir hafta olsunnn💙


8 yorum:

 1. güzel bir challenge. İnsanın okumayası varsa da okuyor böyle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kendimle çelınç yapmayı seviyorumm, motivasyon sağlıyor:)

   Sil
 2. oh ne güzel bol okumalı keyifli bir yaz olmuştur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitaplarla anlamlı kılmaya çalışıyorum, teşekkür ediyorumm:)

   Sil
 3. Kitapların hiçbirini bilmiyormuşum:) yazarlık ve öykü ağırlıklı kitaplar, sizin için iyi bir okuma listesi olmuş, keyifli okumalar, elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. biraz teknik çalışmak istedim, teşekkür ediyorum:)
   sevgiler..

   Sil
 4. Çok faydalı bir okuma olmuş anlaşılan Bahar'cım, sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle Hikaye kitabı favorim oldu, teşekkür ederim Erencim:)
   sevgiler..

   Sil