10 Nisan 2015 Cuma

yazmak üzerine


- Kısa cümleler yaz. Her zaman kısa bir cümleyle başla. Dinamik bir dilin olsun. Pozitif ol, negatif olma.

- Kullandığın dil yaşadığın zamana ait olmalı, yoksa işe yaramaz.

- Sıfatların aşırı kullanımdan kaçın; özellikle de “harika, büyük, muhteşem, inanılmaz” gibi sıra dışı durumları söyleyenlerinden.

- Gerçekten yeteneği olan ve söylemek istediği şeyler hakkında samimiyetle hissettiklerini yazan hiç kimse bu kurallara uyarak kötü bir şey yazamaz.

- Yazabilmek için, ben ilk yazmaya başladığım otel odasındaki o eski yalnızlığımı getiririm hatırıma. Sen de herkese bir otelde kaldığını söyle ama gerçekte başka bir otelde kal. Nerede kaldığını keşfederlerse kırlara, doğaya taşın. Orayı da bulurlarsa gidecek başka bir yerin olsun hep. Bütün gün çalış, o kadar çalış ki, artık yapmayı göze alabileceğin tek şey günlük gazeteleri okumak olsun. Sonra bir şeyler ye, tenis oyna ya da hiçbir şey yapma, yahut yalnızca bağırsaklarını çalıştırmana yarayacak kadar yorulacağın bir işle uğraş ve ertesi gün yeniden yazmaya başla.

- Yazarlar tek başlarına çalışmak zorundadırlar. Yalnızca sonunda eserlerini bitirince kendilerini göstermeleri gerekir, yalnızca o zaman ama, daha fazla değil. Yoksa New Yorklu yazarlara dönerler. Bir şişenin içinde yaşayan solucanlar gibi, birbirleriyle ve şişeyle olan ilişkilerinden beslenmeye çalışırlar. O şişenin bazen artistik bir biçimi olur, bazen ekonomik, bazen dini bir biçime bürünür. Bir kere şişenin içine düştüler mi, artık hep orada kalırlar. Kendilerini şişenin dışında yalnız hissederler. Kendilerini yalnız hissetmeyi istemezler. İnandıkları şeylerde yalnız olmak onları korkutur…

- Bazen yazmak bana zor geldiğinde, ihtiyaç duyduğum cesareti bulmak için kendi kitaplarımı okurum ve o zaman onları yazmanın da bana hep zor, hatta bazen imkansız geldiğini hatırlarım.

- Bir yazar, eğer gerçekten işe yarar bir yazarsa, betimlemez. İcat eder ya da kendisi kurar; kişisel veya kişisel olmayan bilgilerinden yola çıkarak yapar bunu.

Ernest Hemingway

22 yorum:

 1. Yıllardır okuyorum. Yazmaya da çalışıyorum. Bu süreçte şunu öğrendim. İyi yazmanın kuralı yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yazıda da özgür bırakmak kendini..
   belki de en doğrusu bu.

   Sil
 2. Bazen yazmak gerçekten çok zor geliyor amaa..
  anlatmak, doğru ifade edebilmekkk...

  Seni mimledim, vaktin olduğun da bakabilirsen çookk sevinirim :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kısa, öz ve kendine has bir tarzı yakalamak zaman alıyor.

   teşekkür ederim mim için, sevgiler..:)

   Sil
 3. Birkez daha anladım benden yazar olmaz :))
  Şaka bir yana ilginç geldi yazdıkları...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yazar olmak zor iş :)
   değişik önerileri var.
   sevgiler..

   Sil
 4. Ne güzel fikirler. Şöyle küçük bir sahil kasabasında minik bir pansiyona gitsek Baharcım. Yaamak için diyorum. Arada bağırsak çalıştırmak için denize gireriz :-)

  YanıtlaSil
 5. Kısalmalı cümlelerimiz bence de ne ya öyle uzun uzun

  YanıtlaSil
 6. Yanıtlar
  1. iyi yazarların önerilerini okumayı severim ben de :)

   Sil
 7. Yazmak için ciddi bir zaman, emek harcamak gerekiyor. Ha yine yazılır birkaç sayfa bir hikaye, deneme yine de.. Büyük ustalara bakınca da görüyoruz ki neredeyse tek işleri yazmak..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yazma konusunda titiz ve düzenli olmak gerekiyor, haklısın :)

   Sil
 8. Keşke şöyle elimize kalemi aldığımızda hayatlarımızı da baştan yazıversek, ne güzel olurdu:) Öneriler harika mavicim, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cidden çok güzel olurdu :))
   rica ederim, ne demek :)

   Sil
 9. Yazalım güzelleşelim o zaman diğmi ama :):)

  YanıtlaSil
 10. Herkes kendini kendi gerçekliğini yazar,iyi edebiyatın kuralı budur,bir de şu vardır ki gerçekliğin genel algısını yazmaktır ustalık,buda zamanla olur.şöyle ortamda yazsaydım böyle ortamda yazsaydım kişinin gerçeklik algısına bağlı olarak değişir.misal bu abimiz kübalı balıkçılar gibi yaşamış ve ihtiyar balıkçı ve denizi yazmış,insanın içinde bi düğüm vardır mavi,yazmak işte o düğümü çözmektir:)

  YanıtlaSil
 11. Kısa kısa samimi..
  Çok güzel olmuş bu yazı.
  Yazanın ellerine sağlık ki paylaşana ayrı sevgi olsun :)
  Mis'im sayende bir çok şey öğreniyorum.
  İyi ki varsın ki :$

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yazı ile ilgili her şeye meraklı olduğum için, paylaşıyorum arada hoşuma gidenleri :)
   sen de iyi ki varsın kuzucuk :)

   Sil