11 Nisan 2021 Pazar

Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?, 2021Çocukken ateş böceği gördüğümü hatırlıyorum. Günümüzde yapay ışık kaynaklarının, doğal ışık kaynaklarını yok ettiği bir ortamda ateş böceklerine rastlamak doğrusu pek güç. 1999 yılında sahnelenmeye başlayan, Yılmaz Erdoğan'ın kaleme aldığı "Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?" tiyatro oyununun sinema versiyonunu dün izledim. Bu filmde ateş böceklerine tutkun, sürekli espri yapan, en ciddi ortamlardan bile orijinal şakalar üretebilen, hayatı tiye alan Gülseren karakterinin yaşamı anlatılıyor. 
 
Üstün zekalı Gülseren'in farklı kişiliği yüzünden yaşadığı tuhaf olaylar komikti. Zekiliğini toplumun klasik şartlanmalarında ya da kabul gören rolleri üzerinde kullanmayı seçmiyor. O yüzden de, çevresi tarafından "deli" yaftası yiyor. Çünkü toplum ya da sistem diyelim, farklı olanı dışlamaya, etiketlemeye programlanmış. Hal böyle olunca, Gülseren de çatışma yaşıyor ve bu yaftalanmaktan nasibini alıyor. Eski bir konakta yaşayan ailesinin de kederli bir hikayesi var. Komedi ve dram bir arada yani. Farklı dönemlerin izleri yansıtılmış ama en çok seksenli yıllardaki siyasi çatışmanın toplumdaki etkileri üzerinde durulmuş. Oyuncu kadrosu iyi, en beğendiğim karakter Ushan Çakır'ın canlandırdığı Hazım oldu :)

20 yorum:

 1. Herkes bunu konusuyor bugünlerde.
  Ben de izleyeceğim

  YanıtlaSil
 2. Standardın dışında olmak-altında yada üstünde farketmez- o kişinin yaşamını ne kadar zorlaştırıyor değil mi? Peki ama hepimiz standart olursak bazı şeylerin farklı olabileceğini kim anlayacak. Evrim nasıl oluşacak? İnsanı ileri taşıyacak olay satandard olmak değil. her türlü zorluğa rağmen o deliler - dahiler- iyiki var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru söyledin, teşekkür ederim sevgiler:)

   Sil
 3. Ben çok beğendim.Daha yeni kalktım başından.

  YanıtlaSil
 4. Az önce seyrettim.İnanılmaz etkilendim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı sahnelerde duygusala bağlamış olabilirim:)

   Sil
 5. Ben hiç ateş böceği görmedim. Ama gerçekten görmek isterdim doğrusu :)
  Öneri için teşekkürler 🌸

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğayla iç içe bir ortamda rastlayabilirsiniz diye düşünüyorum:)
   Rica ederim, sevgiler:)

   Sil
 6. ah ne güzel bir film olmuş çok uzun zamandır bu kadar etkileyen bir film izlememiştim...

  YanıtlaSil
 7. Çok ağlatıyor dedi izleyenler..ama çok güzerl çok çokgüzel diyorlar.

  Az korkuttu izlemek için :-)

  Sağol anlattığın için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kah ağladık kah güldük:)
   Rica ederim maicimm:)

   Sil
 8. ben de izlemeye karar verdim yorumunuzdan sonra :)

  YanıtlaSil
 9. Bu aralar sıkça duyduğum bir cümle, izlenecekler arasına eklendi :)

  YanıtlaSil
 10. Ecem Erkek'i sevmekle beraber gözüm hep Demet Akbağ'ı aradı. Bazı roller ilk oynayan kişiyle çok özdeşleşiyor sanırım.

  YanıtlaSil