7 Ekim 2013 Pazartesi

Hint Felsefesinin Dört Kuralı


KURAL 1: Karşına çıkan kişiler her kimse, doğru kişilerdir. Bunun anlamı şudur, hayatımızda kimse tesadüfen karşımıza çıkmaz. Karşımıza çıkan, etrafımızda olan herkesin bir nedeni vardır, ya bizi bir yere götürürler ya da bize bir şey öğretirler.


KURAL 2: Yaşanmış olan her ne ise, sadece yaşanabilecek olandır. Hiç bir şey, hem de hiç bir şey yaşadığımız şeyi değiştiremezdi. Yaşadığımızın içindeki en önemsiz saydığımız ayrıntıyı bile değiştiremeyiz. ‘Şöyle yapsaydım, böyle olacaktı’ gibi bir cümle yoktur. Hayır, ne yaşandıysa, yaşanması gereken, yaşanabilecek olandır, dersimizi alalım ve ilerleyelim diye. Her ne kadar zihnimiz ve egomuz bunu kabul etmek istemese de, hayatımızda karşılaştığımız her olay, mükemmeldir.


KURAL 3: İçinde başlangıç yapılan her an, doğru andır. Her şey doğru anda başlar, ne erken ne geç. Hayatımızda yeni bir şeyler olmasına hazırsak, o da başlamaya hazırdır.


KURAL 4: Bitmiş olan bir şey bitmiştir. Bu kadar basittir. Hayatımızda bir şey sona ererse, bu bizim gelişimimize hizmet eder. Bu yüzden serbest bırakmak, gitmesine izin vermek ve elde etmiş olduğun bu tecrübeyle ileriye doğru bakmak daha iyidir.

27 yorum:

 1. Harika bir paylaşım yine:) ne güzel ayrıntılar var bayıldım:).

  YanıtlaSil
 2. Demek ben Hint Felsefesine göre yaşıyorum :))) Pişmanlık yok, biten bitecektir de ondan bitmiştir vs. hep ileriye bakarım,ismimin anlamını yaşıyorum ayrıca. Ferda= Ertesi gün, yarın.
  Sevgiler Bahar cım :)

  YanıtlaSil
 3. Süpermiş ya "Karşına çıkan kişiler her kimse, doğru kişilerdir" felsefi düşünceye katılıyorum. Bizim kötü olarak değerlendirdiğimiz kişiler bile bize bir şey öğretiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her tecrübeyi ediniyoruz onlar sayesinde, hiç bir şeye şaşırmıyoruz..

   Sil
 4. İslamiyetin içinde barındırdığı şeyler.

  YanıtlaSil
 5. Hayatımızda yaşadığımız her olay, mükemmeldir. Bir tek bunu sindirmek lazım sanırım hint felsefesine mi yönelsem :))
  http://theclumsywriter.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet, zor olan kısım o.
   kendimize geleceksek yönelelim gözdecimm:)

   Sil
  2. bir de gözdecim bloguna yorum yazamıyorum:(

   Sil
  3. bencede kendimize geliceksek düşünmek gerekir ciddi ciddi, bir de nedenini bilemiyorum sanırım :( belki bir daha ki sefere olabilir :)

   Sil
  4. evet,kesinlikle:)
   sanırım google artı hesabı açmam gerekiyor,uğraşayım:)

   Sil
 6. Hepsi de ne kadar doğru...

  YanıtlaSil
 7. Ne güzel kurallarmış :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanın içsel disiplini için gerekli şeyler:)

   Sil
 8. wowwwww işte budur yahh:)

  YanıtlaSil
 9. Hintlilerin neden hep mutlu olduğu belli :)

  YanıtlaSil
 10. Olayı çözmüşler :)Bizde aslında bunları biliyoruz.Teoride sorun yok sorun pratikte :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. pratik kısmı takıldığımız nokta, doğruu:)

   Sil
 11. KURAL 1,e bende ekleme yapayim.. (Karşına çıkan kişiler her kimse, doğru kişilerdir.) evet bu bir bakıma doğru olabilir ama ilk anlarda olabilir...sonra ne olacağı belli olmaz..doğru mu yanlış mı sonra ortaya çıkar..kötü niyetlide olabilir..(ya bizi bir yere götürürler ya da bize bir şey öğretirler.) ..işte böle bişi olur..elinize sağlık..

  YanıtlaSil
 12. Anlıyorum ki bu Hint felsefesi; hep önüne bak diyor.
  :)

  YanıtlaSil