23 Haziran 2023 Cuma

İnsanın Anlam Arayışı- Viktor E. FranklYirminci yüzyılın psikiyatrlarından Viktor E. Frankl bu kitapta, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki yaşadıklarını, kurucusu olduğu logoterapinin ilkeleriyle birleştirir. Ona göre, dünyada kişinin en kötü şartlarda bile yaşamını sürdürmesine, yaşamında bir anlam olduğu bilgisi kadar etkili bir şekilde yardımcı olan başka hiçbir şey yoktur. Nietzsche’nin şu sözlerinde bilgelik vardır: “Yaşamak için bir nedeni olan kişi, hemen her nasıl’a dayanabilir.” Bu söz benim de yaşam felsefemin özüdür. Bu sözlerde her psikoterapi için geçerli olan bir parola olduğunu görmek mümkün. Kitap içerik olarak, yaşamın anlamının her zaman değiştiğini ancak hiçbir zaman yok olmadığını göstermeye çalışır. “Logos” Yunanca bir kelime olup, anlamı ifade eder. Logo terapi, insan varoluşunun anlamı kadar, insanın böyle bir anlama yönelik arayışı üzerinde de odaklaşır. Bu kuram, yaşamın anlamının her zaman değiştiğini ancak hiçbir zaman yok olmadığını göstermeye çalışır. 

Logoterapiye göre bu yaşam anlamını üç farklı yoldan keşfedebiliriz: 

1. Bir eser yaratarak ya da bir iş yaparak; 

2. Bir şey yaşayarak ya da bir insanla etkileşerek; 

3. Kaçınılmaz acıya yönelik bir tavır geliştirerek. 

Bu maddeleri çok iyi bir şekilde irdelemiş. Altı çizilesi cümleler fazlaydı. Çok beğendim. Favori kitaplarım arasında yerini aldı bile💙

***

“Hiçbir insan ve hiçbir kader, bir başka insanla ya da kaderle kıyaslanamaz. Hiçbir durum kendini tekrarlamaz ve her bir durum farklı bir tepki gerektirir.” (S.93)

“Kimse başka bir insanın derinliklerini onu sevmediği sürece kavrayamaz.”

12 yorum:

 1. Benim de en sevdiğim en ilham aldığım kitaptır. Toplama kamplarından serbesı bırakılan insanların serbest olduklarını öğrendiklerinde ne yapacaklarını bilememeleri, anlamlarını kaybetmiş oldukları için , ekili bahçelerin bitkilerin üzerine basarak geçişlerini okuduğumda çok etkilenmiştim. Bu kitap olaylara bakış açımı değiştirdi. Ne zaman sıkılsam bir anlam bularak kurtulmamı sağlamıştır.Kaleminizesağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o kareden bende çok etkilenmiştim... binlerce anlam kazandıran bir eser.. teşekkür ederim:)
   sevgiyle..

   Sil
 2. Fromm'u severim, Frankl'ı daha okumadım. Selamlar. (Anlam yuklemezsek çekilmez hayat;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fromm adamım :) o zaman Frankl'ı da beğenirsin.. sevgiyle..

   Sil
 3. soyut bir duygunun somut bir varlığı nasıl güçlendirdiğini ve sonunda da nasıl soldurduğunu anlatan çok iyi bir anlatıdır. Paylaşım için teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle, anlam kattınız:)
   teşekkürler, sevgiyle..

   Sil
 4. Mutlaka okunması gereken bir kitap olarak hep karşıma çıkıyor, eline sağlık Bahar'cım:)

  YanıtlaSil
 5. Bayıldıııım, çok tatlı bir öyküydü Bahar'cım eline sağlık:)

  YanıtlaSil
 6. Kitabı hep görüyorum, merak ediyorum ama alıp okumadım henüz:) Emeğine sağlık:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitapkeşfi,
   insanın hayata bakış açısını değiştiren bir kitap, tavsiyemdir:)
   teşekkürler...

   Sil