6 Şubat 2016 Cumartesi

balıklarım


Dünyanın bu cam fanus kadar olduğunu sanan balıklarım... Sahi o cam fanusun içinde, bir ileri bir geri giderken dünyanın o kadar olduğunu düşünüyorsunuz değil mi? Oysa ırmaklar var, denizler var, okyanuslar var.. Sizi bir fanusa hapsetmemeli belki de koca bir akvaryum almalı. Belki de bir nehrin sularına bırakmalı... Öğrenmelisiniz gerçek yaşamı... 

Anne babalıkta böyle değil mi? Ebeveynlerin oluşturdukları dünya kadar tanırlardı yaşamı çocuklar... O zaman onların dünyalarını daha çok zenginleştirmeli ve onları bağımsız büyütmeye çalışmalı... Yarın öbür gün ayrıldıklarında yuvadan kendi benliklerini her durumda taşımayı öğrenecekleri yaşantı zenginliği sağlamalı... Yürümeye yeni başladıklarında düşe düşe düşmeyi öğreniyorlar ya, düşmemek için kendini kollamayı tıpkı onun gibi hayatın zorlu duraklarından da kalkmayı öğretmeye çalışmalı... Öyle değil mi?

Küçük Kara Balık'ın öyküsü geldi aklıma, küçük siyah teleskopun şişik gözlerine bakarken... Konuştum onlarla, yumuşak bir müzik açtım, oyuncaklarını konuşturarak oyunlar oynayan küçük kızımı izledim. Soğuk, basık bir havada pencerenin camını açıp yağmurun sesini dinledim. Kapattım pencereyi sonra oturup içimden geçirdiklerimi yazdım...

34 yorum:

 1. bu bana reklam filmini anımsattı..hani varya çocuk adım atacak ama annesi büyük bir endişeyle arkasından bakıyor.. düşe kalka hayatı öğrenecek düştüğünde kendi başına kalkabilmeyi öğretmeli en çok :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bilmiyorum o reklamı ama anlamlıymış.
   yani insan bir şekilde öğreniyor ama en azından çok canı yanmadan, her şeye çabucacık kanmadan, aldanmadan öğrense daha iyi olur sanki :)

   Sil
  2. ana yüreği işte canı az acısın hatta hiç acımasın istiyoruz :)

   Sil
  3. annelik güdüsü farklı oluyor :)

   Sil
 2. Room filminin konusu buna benzer sanırım... Bir odada bir anneyle çocuğun hayatı geçiyormuş. Hatta bugün akşam bu filmi izlemeyi düşünüyordum ki senin bakış açın da eklenecek duygularıma film izlerken...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. izlemediğim ancak çok rastladığım bir film, bakayım ben de :)

   Sil
 3. Küçük akvaryumlarda , dar mekanlarda tehlike de az. dünya büyüdükçe tehlikeler de artıyor.Küçük alanlarda annelerin kolları yeterli. Alan büyüdükçe kollar koruyamaz oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. küçük yerlerde tehlike daha az oluyor haklısınız..

   Sil
 4. Balıklar ne kadar da sevimli :))
  Ebeveynlik zor olsa gerek, büyük bir sorumluluk.. Kalemine sağlık :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çocukken de beslemiştim :)
   ebeveynlik çok ağır oluyor hele her konuda yozlaşmış bir dünyada..

   Sil
 5. Çok doğru bir benzetme olmuş :)

  YanıtlaSil
 6. We're just two lost souls living in a fish bowl.. İnsan bakarken kendisini görüyor...

  YanıtlaSil
 7. Ne kadar doğrusun , haklısın. Babamın aklı çıkardı gerçek yaşamı öğreneceğiz diye ki hala öyle. 3+1 yeterince büyük bir dünya :)

  YanıtlaSil
 8. Bazı balıklar sadece fanusta yada akvaryumda yaşar canım, bazıları nehirlerde tıpkı insanlar gibi Allah herkesi , herşeyi ne güzel yaratmış kutuplarda yaşayan insanlar çöllerde yaşayan insanlar hepsinin kendine özgü yapıları var annelik çok güzel bir duygu :)) Bazen çok fazla koruyucu olabiliyoruz:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. her canlının yaşam formu farklı evet :)
   annelik emeklisi olmayan tek meslek ama keyifli de :)

   Sil
 9. Evet salıvermek gidilecek en uzak yere bile , yüreğin ağzına gele gele , Ama çok fena oluyorum böyle deyince :(
  Bir gün gidecek mi oğlum da o uzak denizlere ...
  Hem umut ediyorken böylesine hem de insanın yüreği titremese , annelik te böyle işte ...SEvgiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. düşünmesi bile üzüyor bizi ama gerçekler böyle ne yazık ki..
   sevgiler..

   Sil
 10. Gerçekten çok anlamlı ve güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 11. Ben de hiç sevmiyorum balık nedense :)

  YanıtlaSil
 12. Aslında hepimiz o büyük fanusun içinde değil miyiz yaptıklarını kısıtlayan bir çok davranışlarla karşı karşıya kalırız önemli olan bunların üstesinden gelmek, bunu öğrendiğimiz zaman öğretmek te kolay olacaktır sanırım ...

  YanıtlaSil
 13. Bu dünyayı her şeyimiz zannetmiyor muyuz bazen hepimiz? Oysa ne alemler varmış.

  YanıtlaSil
 14. Tam da aklıma küçük kara balık geldi derken sen de bahsetmişsin mavilik çok tatlı hani özlediğimiz zamanların vazgeçilmez canlıları onlar :)

  YanıtlaSil
 15. Aklıma günümüze uyarlanan bir söz geldi : Büyük balık küçük balığı yutar ana küçük balık aklını kullanırsa kendini kurtarır. "
  Balık aklına da ne kadar güvenirsek artık. :)

  YanıtlaSil
 16. çocuğuna oyuncak olsun diyemi hapsettin o hayvanları o küçücük kavonoza?

  YanıtlaSil