16 Eylül 2021 Perşembe

Kefernahum, 2018

 


Kefernahum filmi, konusuna dayanamam düşüncesiyle yarım bıraktığım bir filmdi. Yıllar önce bir psikolog arkadaşım bu filmden bahsedince izlerim demiştim. Ancak bu sonbaharda izleyebildim:)

Fransa-Lübnan ortak yapımı olan Capharnaüm, çok çocuklu ve yoksul bir ailenin oğlu olan Zain'in yaşam mücadelesini konu oluyor. Zain ve kardeşlerinin doğum belgeleri bile yok, zor koşullar altında hayata tutunmaya çalışıyorlar. Zain'in bu yaşam savaşında acı gerçeklere olan asi ve isyankar tutumu, kendisini dünyaya getiren ailesini mahkemeye vermesine zemin hazırlıyor. Mülteciler, insan kaçakçılığı ve dışlanmaya yazgılı olarak doğan çocuklar... Filmin ana mesajı, yetiştiremeyeceğiniz çocukları dünyaya getirmeyin... Konu çok geniş, söylenecek çok söz var ve gerçekten kendimi paramparça hissettim...

Psikolojideki sağlamlık, riske karşı kişinin baş etme becerilerini anlatır. Depremlerden sonra yıkılmayan, ayakta kalan binalara benzetirim bu kavramı. Bu kapasite yaşanan durumun zorluk derecesine göre değişkenlik gösterir. Zamanla bu sağlamlık geliştirilebilir. Fakat söz konusu olan, on bir yaşındaki bir çocuk ve yaşadığı birçok istismara karşın bahsettiğim bu psikolojik sağlamlığı ne kadar gösterebilir? Doğduğu ailenin, yaşadığı zorlu hayatın ona sunacağı kartlar belliyken ne kadar sağlam durabilir? Anne ve baba olmaya niyetlenen bireylerin, dünyaya çocuk getirmeden önce sosyal, psikolojik ve ekonomik yeterliliğe sahip olup olmadığını belirleyen ölçümler yapılması gerektiğini düşündüm. 

Filmin yönetmeni Nadin Labaki, sığınmacı olarak Suriye'den Lübnan'a gelmiş olan Zaid'i sokakta keşfetmiş. Yani çocuğun o kadar iyi bir performans sergilemesi tesadüf değil.

Bu ara yeni keşfettiğim arp sanatçısı Mary Lattimore müziklerinin dinginlikle bir ilgisi var...4 yorum:

 1. Nadine Labaki 🖤 Lübnan Sineması her zaman göz bebeğimiz.🖤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yönetmenin diğer filmlerini de merak ettim:)
   teşekkürler..

   Sil
 2. Ben filmi izleyemem sanırım ama müziğe bayıldım Bahar'cım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. arp müziği iyi geliyor Erencimm, teşekkür ederimm:)

   Sil