12 Mart 2015 Perşembe

ince bir yerden


"İnsanlarla oynamamalı. Bir yerleri var, bir ince yerleri, işte oraya değmemeli.."
                                                          Yaşar Kemal

Kendilerine dönüyor yaşattıkları bilmiyorlar.. Suyun akışı, gecenin inişi, yağmurun yağışı bildik bir türküyü mırıldanıyor duymuyorlar.. Bir çocuğun el değmemiş umutlarının aksi gibiydi beyaz sayfaları.. O sayfalara dökülen lacivert bir mürekkebin kalıntılarıydı göremeyişleri.. Efsunlu bir masal deyişi gibiydi uykuları.. İçinde korkulu bir çok rüyayı taşırdı.. Yalnız bu gök tanıktı kimsenin bilmediği o gizli kıyımına.. Kimseler bilmezdi.. İzin veren kendisiydi o kıyıma.. Sevgi bunları gerektirir, sevgi insana bedeller yaşatır derdi.. Her şeyin bir bedeli vardı hayatta.. Karanlığı aydınlığa bağlasın isterdi tutundukları.. Tutunduklarının görünmez bir karanlığın kendisi olduğunu nereden bilsindi? Bağlanışlar uçurumlara mı çağırırdı insanı hep? Bilemedi.. Saç telini gizleyip o çok sevdiği kitabının arasına koyan bir sevdiceğin gülüşü nerede kalmıştı? Şimdi görse onca kıyımların muğlak kahramanı olan o kızın kendiliğinden çokça dökülen saçları olduğuna inanır mıydı? Beti benzi solmuş yüzüne bakmak ister miydi yine? Yaşadıkça ne çok karanlık sıkışmıştı içine..Pervasızdı gece, pervasızdı hayat.. Düş dinlemez, söz duymaz ve alabildiğine gri.. Bir yerlerde okumuştu iyi niyetinden yaralananlar kolay kolay iyileşemezlerdi*. İyi niyetinden yaralanmak.. Toplasa tüm kederleri aniden çıkan soğuk kara yele bıraksa.. Geçer miydi, biter miydi? Ya o eski naifliğini taşıyabilir miydi hala?

Boz bulutlar yağmur taşırdı, boz bulutlar kül rengi şehre yağmurlar akıtırdı. Gizemini çok uzakta tutardı hayat.. O, kanatılan yaralarının al rengiyle nasıl mavi olacağım derdi?

Mavi yine uzaktaydı..


*Münir Üstün

6 yorum:

 1. Of yine çok güzel. Şiirle dolu bir insan nasıl belli. Düz yazı da bile şiirsel bir tat hissediyor insan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şiirsellikten uzaklaşamıyorum, çok teşekkür ederim,
   güzel bakan kalbine sağlık :)

   Sil
 2. yazının tamamı her zamanki gibi çok güzeldi. senin kalemin zaten harika. ama o yaşar kemalin ilk cümlesi kalbe çörekleniyor işte.her şeyin bir sonu varsa eğer,sabrın da, anlayışın da vardır.insanlar insanlar tarafından fazla sınanmamalı, anlayışlı tavırlara layık görülmelidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok iyi anladın beni, kesinlikle katılıyorum..
   çok teşekkür ederim çilek kız :)

   Sil
 3. İnsanların o ince yeriyle oynayanı Allah iyi etmez hem de hiç...

  YanıtlaSil

 
Copyright © 2010-2014. maviye iz süren - Konular · Yorumlar
Düzenleme: Ferhat Bayram