6 Eylül 2014 Cumartesi

Boş

Bazen hayat gafil avlayabilir bizi 
Tam da gardımızı indirmişken 
Fakat altından kalkamayacağımız hiçbirşey yok. 
Nick Cave
 
Telefondaki hıçkırıklarını unutmayacağım Umay. Seninle konuşurken, o an,  sana söyleyebileceklerimin bir resmini çizip vermek isterdim. Yenilmiş yılların resmini. Boşu boşuna, insanın kendini olmayan bir saçmalığa vurmasının çaresizliğini göstermek isterdim sana. Göz yaşlarını akıt rahatla. Ama orada bırak ne olur...

Sürekli kendini birilerine açıklama durumu berbat bir duygu. İnsan anlaşılamadığı ya da kendini doğru ifade edemediği için mi bunu yapar kendine? İnsan kendine sürekli ön yargılı olarak yaklaşan birine neden kendini anlatmaya çalışır? Karşındaki kabullenmiyorsa, her şeyi anlatmanın bir manası var mı?

Bir olaya verdiğin tepki biçimi çok önemli Umay. Tepkinin şiddeti senin tepki verdiğin durumu siler. O an, tepki verdiğin insan sadece tepki biçimine yönelir ve kolay olanı yapar seni suçlar. Bu insanın neden tepki verdiğini sorgulamaz. O yüzden tepkiyi doğru dile getirmeyi bilmeli insan.

Kızarsın, daha çok kızarlar.
Suçlarsın, daha çok suçlarlar.
Uğraşma..

‘dünyayı , bu acımasız ayrımı izleyerek algılayan biri için , artık normal , masum , doğal olan hiçbir şey yoktur.. her küçük ayrıntı ‘yanlış hayat’a dayandırıldığından , kuşkuludur.. kişi , hoşuna giden , beğendiği şeyler konusunda , iki kat dikkatli olmak ve daha fazla kuşkulanmak zorundadır.. adorno , sakatlanmış yaşamdan yansımalar’ında şunları yazar : ‘artık zararsız olan hiçbir şey yoktur.. çiçeklerin üzerine düşen şiddet gölgesi görülmediği anda , bahar dalı bile yalana dönüşür ; ‘ne kadar hoş’ gibi masum bir ünlem bile mide bulandıracak kadar nahoş bir varoluşun mazereti olur.. artık güzellik ve avuntu yoktur – korkunç olanı gören , ona dayanabilen ve olumsuzluğun avuntusuz bilinci içinde yine de daha iyi bir dünya olasılığına bağlı kalan bakıştan başka..’
                                                                                                 Ulrike Meinhof

12 yorum:

 1. Nick Cave ne güzel söylemiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. insan isterse her şeyin üstesinden gelebilir.

   Sil
 2. uğraşma..
  olması gerekeni ifade eden tek kelime mavi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bazen öyle yapmak gerekir elsacım :)

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. yaşanmışlıklardan..
   teşekkürler büşracım..

   Sil
 4. Bugün şöyle bir güzel cümle okumuştum: "Cehennemin en karanlık yerleri, buhran zamanlarında tarafsız kalanlara ayrılmıştır. " Cehennem'den alıntı.

  Her ne durumda kalırsak kalalım, eğer harekete geçmezsek, "en kötülükler "bizi bekleyecek hep.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu düşüncede eylemlerimizin başka bir boyutu tabii..

   Sil
 5. her insan herkes karşısında her şeyden sorumludur.
  bu aklıma geldi nedense okuduktan sonra.
  ve sanırım uğraşmamak gerek bazen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sorumluluklar elbette yerine getirilmeli ancak bundan daha fazlası çoğu zaman yıpratıcı olabiliyor..

   Sil
 6. Haklı olmak bazen seni haksızlığa itebiliyor. Sakinlik ne güzeldir. :) İnsan isterse yapabilir de insandan öte bir hayat vardır yakınımızda. Hep böyle düşünürüm Bahar, yani sen dünya turuna çıkmak için direnirsin kendini aşar tam çıkacakken yoldan gelen bir aracın hatası yüzünden ölebilirsin. Yapabileceklerimiz hep başkalarının yaptıklarına bağlı aslında. Biraz farklı bakıyorum yani ben bu olaya. İnsan yapabildiği kadar değil yaptırabildiği kadar yaşayabiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet Serkan insanlar çok etkiliyorlar birbirlerini.
   sakin kalmak en güzeli :)

   Sil

 
Copyright © 2010-2014. maviye iz süren - Konular · Yorumlar
Düzenleme: Ferhat Bayram