14 Kasım 2013 Perşembe

Sisli sabahAğlamak , sızlamak , yalvarmak ; hepsi boş. Kaderin seni çağırdığı bu hayatta sonuna dek yaşa ve işini kutsa… Ve sonra benim gibi sessizce öleceksin…” Alfred De Vigny


Bu sabah yine erkenden uyandı. Uykunun huzurunu, gevşekliğini battaniyeye sarılarak bir kez daha hissetti. Bir müptelalığın katlanılmaz gücünü içine hapseden, o sarsak gidişattan, hep aynı döngüde kıvranmaktan, dönmekten usanışı belleğinde bir doğru çizdi. Hep aynı doğru üzerinde çizdiği zikzaklı grafiği düşününce bir tuhaf oldu. Doğru dediği şey, belki de yanlışın ta kendisiydi, çizdiği o alçalan yükselen eğri ise yanlışlığın somut bir belirtkesiydi. Bir şeyin alışkanlığa dönüşmesi içi yirmi bir gün geçmesi gerekiyordu. Defterine o günü not aldı. O müptelalığın yarattığı bir sarkaç vardı. Hep aynı yerde duran bu sarkacın katlanılmaz ağırlığından uzaklaşmak istedi.

Yataktan kalktı. Ellerini yüzünü yıkayıp, mutfağa gitti. Kendisine her gün üşenmeden değişik menüler hazırladığı bir kahvaltı sunacak hali yoktu bu sabah. Zaten canı da bir şey istemiyordu. Küçük gri kaseye dolaptan çıkardığı sütten boşalttı, biraz da mısır gevreği ekleyip yemeye çalıştı. Kasenin hepsini bitirmeden, radyodan bir şarkı açtı. Teoman: "tuttuğum bütün balıkları denize attım" diyordu. Hafif bir tebessüm belirdi yüzünde o da tuttuğu balıkları, tutulduğu her şeyi denize attı.. 

Kendini hiç bir şeye zorlamayacaktı artık. Bir şeye zorla ulaşmaya çalıştıkça, bütün çabaları hiçliğe doğru gidiyordu..


8 yorum:

 1. what you resist, persists.

  :)

  iyi yapmış!

  YanıtlaSil
 2. su akar yolunu bulur be mavim. bazen de olacak olanları uzaktan seyretme vaktidir bence. yani; balıkları denize atmakla iyi yapmışsın tatlım. -bunu herkes yapamaz bak-
  bravo diyorum, sevgilerimi gönderiyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle aliscim akışına bırakmalı her şeyi zorlamamalı
   bütün balıkları denize atalım ohh bee:)
   çaba sarfediyorum diyelimmm
   sevgiler benden de sıcacık:)

   Sil
 3. baktın ki olmuyor bir türlü, çabaların sonu gelmiyor o halde biraz da akışına bırakmalı her şeyi... ardına düşmeyince belki yavaşta olsa kendiliğinden şekillenmeye başlar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayatta her şeyi çok irdelememeli :)
   can sağolsun her şey geçer..
   sevgiyle..

   Sil
 4. Bir şeyin alışkanlığa dönüşmesi için 21 gün geçmesi gerekiyormuş. Ne kadar doğru ki acaba bugünden itibaren denemeye aldım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir kitapta okumuştum yirmi bir gün.
   dene bakalım sonucunu da yaz gözdecimm:)
   sevgiler.

   Sil

 
Copyright © 2010-2014. maviye iz süren - Konular · Yorumlar
Düzenleme: Ferhat Bayram