1 Şubat 2013 Cuma

Geçmiş Zaman Kapsülü

Her şey annemin sarıp sarmalanmış üzerinde “11.01.2010’da açılacak” notlu bir paketi uzatması ile başladı. Annem ev taşınırken sandığın en dibinde bu paketi bulduğunu ve adım yazılı olduğu için pakete dokunmadığını söyledi. Merakla aldım paketi ,elimle yokladım,anımsamaya çalıştım,paket o kadar çok sarmalanmıştı ki,koşar adımlarla bir makas bulup bantları keserek işimi kolaylaştırdım.
Paketin içinden küçük  beyaz kağıda sarmalanmış bir pena, kağıda çizilmiş gülen bir yelken ve altına düşülmüş bir not vardı:”Bugün düşlerin ressamı ile konuştum.Bugün onunla bahar şenliklerinde gerçekleştirmek istediğimiz konser hakkında konuştuk.Bugün ben dünyanın en mutlu insanıyım…”
Üniversiteye Murat’ı getirmek için ne kadar uğraşmıştı anımsadı,konser gününü ve onun verdiği penayı anımsadı.Penaya dokundu o küçücük pena üzerinde büyücek bir geçmişe daldı.
Küçük bir pakette mavi boncuklu bir bileklik bir de eski bir kaset vardı.Kaseti dinlemek için babasının şark köşesinde sakladığı dedesinden kalma teybi getirdi.Kaseti dinlemeye başladı.Kasetin ilk radyo programından sevgilisi tarafından kayıt yapılan ön yüzünde kendi sesini dinledi.O kadar coşkulu o kadar yaşamaşk  doluydu ki…Gözleri bulutlandı kasetin arka yüzünde eski sevgilisinin hafif bir vals fonunda okuduğu şiirleri dinledi.Defalarca bu kaseti dinlediği geceler aklına geldi.Sonra en yakın en deli arkadaşı Delal ile şiirle konuştukları yazıları okudu.O zamanlar fakültenin bahçesinde ayakları yalın ayak gezen ve meditasyon yapan,yağmur yağdığında geçip bahçenin ortasında deli gibi dönen iki çılgın arkadaş bizden başkası değildi.
Çıkardığımız derginin kenarı yakılmış sayfasındaki şiirim ne kadar maviydi ve ne kadar umut kokuyordu.O zaman sanki bütün bir umuttum,bütün bir maviydim şimdi ise sadece onu arayan bir hale dönüşmüştüm.
Sonra o derginin arkasına şöyle yazmışım:
“En yükseklerde uçurabileceğin uçurtmalar hayallerindir!....”
“Onun ayakkabılarını giyip bir kilometre yol  gitmeden hiç kimseyi yargılama!”
“Sevmek fiilinden sonra yeryüzündeki en güzel fiil yardım etmektir!...”
“Zaman,sürüklerken seni başka duraklara sen yine sen olarak kalmayı başardınsa o zaman oldun demektir…”
Aldığım kağıttan çocuk gözlerim bana bakıyordu orada o kirlenmiş,o unutulmaya yüz tutmuş ütopyada…
Ütopyaydı düşüncelerimiz,o dergide anlattıklarımız,aradıklarımız,hesaba katılmamış hayatın bize ansızın hazırladığı sürprizler…
Her şeyi değiştirebileceğini düşündüğün bir bilinç,damarlarında akan deli kanın gözü karalığı sonra bir duvarda sadece bir tuğla olduğunun ayrımına varman ve bir tek tuğla ile hiçbir şeyi değiştiremeyeceğinin farkındalığı…
Zamanının nankör ruhunda kıyafetlerimizi akışa göre değiştiren birer meczuptuk biz.Geçmiş kapsülünden geleceği mavi öteleyen ancak en ufak bir kaybedişte rutin hayatlara teslim olmuş,onun bize taktığı en küçük çelmede düşmüş,kalkamamış  ve daha büyük yara alanlara,kaybedişlere sadece ağlayan başka bir şey yapamayan serüvenci öykünmeleriydik,başarısız figüranlardık.

"Düne ait her şey bugünü anlatır,özleyişlerim bundandır..
Gözlerimi kapatıp mavileri ağırlasam değişir mi hayat bilmemm?
Değişir mi hayat bilmem!..."  m.y.y.

8 yorum:

 1. Bahar bu gerçek bir anı mı? yoksa yine güzel kaleminin güzel bir öyküsü mü?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem düşsel hem de gerçekten kopma yaşanmışlıkları içinde barındıran bir öykümsü,biraz uzun bir tanım oldu ama:)

   Sil
 2. başlarken bunun senin hayatından bir parça olduğunu düşündüm devamında ise hikayen:) bitirirken hikaye ağır bastı.

  Kinyas ve Kayrayı ben de okumuştum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet aslında gerçek ve düş bir arada,doğru düşünmüşsün canım:)
   kinyas ve kayra güzel gidiyor

   Sil
 3. Ben hikaye mi gerçek mi arasında kaldım, hangisi olursa olsun sözcüklere döküşünle yine beni başka dünyalara götürdün. :]
  Sen hiç kitap yazmayı düşündün müü? Düşünmediysen bir düşün bence. :]

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkisinden de var burcucum,teşekkür ederimmmm:)

   Sil
 4. çok kötü yaaa

  YanıtlaSil

 
Copyright © 2010-2014. maviye iz süren - Konular · Yorumlar
Düzenleme: Ferhat Bayram