20 Aralık 2012 Perşembe

Aşk ve Hayranlık Ayrımı      Geçen gün arkadaşımla ilişkisi üzerine konuşurken yaşadığının aşk mı,hayranlık mı olduğu konusunda tıkandık kaldık.Ben de bu ayrım üzerine yazmak istedim.
       Aşk ve hayranlık birbirini,birbirinde barındıran ama küçük nüanslarla ayrılan kavramlardan.Hayranlık,tabanında bir kişinin kabiliyet ve özelliklerini takdir etme eğilimi gösteren ve genellikle  saygıyı içinde barındıran bir duygu.
Aşk ise kalpten gelen bir his ve bileşenin de hayranlık da var.O kişinin,bir başkasına ilgisi sizi acıtıyorsa,bunun yanında içinde şefkat,merhamet duyguları filizleniyorsa bu aşktır.Kalp ve zihin arasında bir savaş halidir.Hayranlığın romantiklikle pek bir ilgisi olmaz ama aşk da romantiklik vardır.Birini koşulsuz kabul etme durumu ve içinde sıcak,insanı bulanıklığa düşüren açıklanamayan haller toplamı.

Aşk,hayranlık,şehvet,cazibeyi içeren fiziksel ve duygusal bir kombinasyondur.Hayranlık herhangi bir anlamda sevgi barındırmayabilir daha entellektüeldir.Aşk,sabırlı ve naziktir;hayranlık,sabır,şefkat gerektirmez model alma,o kişinin rolünü beğenme,tasvip etme gibi sınırlı bir duygudur.Aşk ilham verir ancak hayranlık da zamanla başka duyguları da çekerse ve çekim alanı genişlerse bir gün aşka dönüşebilir.Sevgilinin size yaptığı Çikolatalı Mus aşksa,annenizin size en sevdiğiniz yemeği yapması hayranlık olarak nitelendirilebilir.Çünkü onun karşılıksız sevgisi siz de hayranlık uyandırır.

Birine hayran olduğunuzda o,aklınızı alır,
Birini sevdiğiniz zaman o,kalbinizi alır,
Ve aşkın gözü kördür...

12 yorum:

 1. İyi bir analız olmuş canım.bazen duygularımızı adlandıramayız.ayırdına vardığımızda,işte bu diye söylediğimizde içimizdeki ses harekete geçer.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duygularımızı adlandırmak bazen güç gelebilir ama bunu yapmak doğru karar vermemize yardımcı olur çoğu zaman.

   Sil
 2. Eger asiksan ayni zamanda deliler gibi de hayransin askina, huyuna, suyuna, sozune, bedenine, hemde ne olursa olsun, ne yaparsa yapsin:)

  Sevgiyle isikla canimmmm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşk ve hayranlığın içiçe hissedilmesi güzel olsa gerek.Sevgiyle canım..

   Sil
 3. Nasil guzel anlatmissin ben arasindaki farki hissetmeden sevdicegime hem asigim hem hayranim :)

  YanıtlaSil
 4. Aşk var mı peki Bahar? Ben varsa da daimi olmadığına alışkanlığa dönüştüğüne inanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşkı canlı tutmak eğer o kişiyi bulmuşsanız tarafların elinde diye düşünüyorum.Aşkı da heyecanlı kılmak ilk günkü rengini görmek de yine insanın bakışında sanırım.

   Sil
 5. su gibi cümlelerin var okurken hep bitmesin diyorum bak:)

  YanıtlaSil
 6. iyi filmler izliyosun.
  sağda iki fransız filmi izlediğini söledin.
  ikisi de güzeldi.
  :)
  akıl almak mı kalp almak mı hangisi daha ağır durum ki acaba.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deep,filmlerde çoğu zaman önerilerini dikkate alıyorum:)
   İkisi de ağır olabilir insana göre değişir.

   Sil

 
Copyright © 2010-2014. maviye iz süren - Konular · Yorumlar
Düzenleme: Ferhat Bayram