23 Eylül 2012 Pazar

Bir Kelimeee

  
   Bitmez sanırsın her şey,süresiz,uzun...Öyle yaşarsın ya da öyle dünyanın sınırlarını bilmeden,boylu boyunca,sere serpe yaşayacağını sanırsın.Oysa herşeyin biçilmiş bir süresi vardır.
İpekböceği kendi kozasını kendi örer ve her tırtıl kendine koza denilen bir ev yapar,iki hafta sonra çıkar,harika bir kelebek olur.Bizim gibi takvim yapraklarından günleri saymaz,anları yaşar.Hesap yoktur onların hayatında,aynı şekilde köyde yaşayanlar da yaşlarını dahi bilmezler,uğraştıkları işten güçten oturup kendilerinin seceresini tutacak zamanları yoktur.O yüzdendir ki uzun yaşarlar,kendilerini çok dinlemezler.
   Feryat,figanla uyandı bütün apartman dün.Komşumuz hastaydı ve dün onu kaybettik.Çatkapı gelip herşeyini bütün doğallığıyla  paylaşan Nahide abla yok artık.En son hastayken Gülce'ye sarılıp ona dua etmesini istemişti,Gülce'ye küçük kalpli bir yastık hediye etmişti.
Bugün Gülce'ye ilk defa ölümü açıklamaya çalışırken afalladım.Canlılar doğarlar,büyürler,yaşarlar ve ölürler dedim,dikkatini hemen başka yöne çekerek.Oysa ne kadar kolay söylemiştim,peki o kadar kolay mıydı biz insan denilen kompleks kavram için.Kolay değildi ama öyle olmalıydı...
Düz bir mantıkla,hiçbir şeyi sahiplenmeden,ruhumuzu bir kavanoza hapsetmeden algılamalıydık yaşamı.Anları fütursuzca yaşamalı,içimizde bitmek tükenmek bilmeyen enerjiyi doğru yerlerde kullanmayı öğretmeliydik kendimize.
  Doğru kullandığımız enerjinin er ya da geç bize farklı yüzlerle döneceğini tasavvur etmeli,semptom baş gösteren yolculuklardan sıyırmalıydık herşeyimizi.
Bir kağıda büyük bir kare,bu kareye yatay on çizgi,dikey on çizgi çizerseniz yüz kare elde edersiniz.Bu karelerin bütünü hayattır,siz doldurduğunuz karelerle hayatı değerlendirirsiniz.Oysa doldurulmamış kareleriniz var,onları hayatta yaşamadığınız güzelliklerle doldurmalı ve tepeye çıkıp,kuş bakışı ile değerlendirmeli her yaşanmışlığı.
Her şeye inat hayat devam ediyor ve hiç bir ertelemeyi kabul etmiyor.
Kalkıp kahvemi yapıp,hazırlanayım,sınavda görevliyim.Hayat bekletmeye gelmez:)
İyi pazarlar......

8 yorum:

 1. sabırlar diliyorum tüm sevenlerine...yaşam işte geldik ve gidiyoruz...biliyoruz ki;kalıcı değiliz,istasyonlar bittiğinde son durak önümüzde..:)önemli olan dolu dolu yaşamak...:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler,keşke dememek için her anın kıymetini bilmeli ve kırmamalı kimseyi:)

   Sil
 2. her şeyden önemlisi carpe diem':)

  YanıtlaSil
 3. Öncelikle komşunuza başsağlığı,ailesi ve tüm çevresine de sabırlar diliyorum.
  Dünyaya yeni gelen bir bebekle doğum ne denli mutluluk veren bir olaysa.
  Ölüm de sevdiğin birini ebediyen kaybetme de o denli üzücü elem veren bir olay.
  Ama biz canlılar yüce Yaradan'ımızın izniyle.Doğar yaşar ve ölürüz.
  Burada önemli olan arkamızda iyi olarak anılabilmek,kul hakkı almadan yaradanın huzuruna çıkabilmek.

  Hani derler ya;
  Dün geçti,yarın meçhul gün yaşadığımız BUGÜN'dür.
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sağol sevalcim:)
   Geride bir çift pabuçtan daha çok şey bırakmak olmalı gayemiz.
   Elimizde tuttuğumuz bugünün de kıymetini bilmeli doğru diyosun,sevgiyle:)

   Sil

 
Copyright © 2010-2014. maviye iz süren - Konular · Yorumlar
Düzenleme: Ferhat Bayram