30 Kasım 2011 Çarşamba

Anne Bir Öğretmenin Günlüğünden

   
Bir anne aynı zamanda bir öğretmenseniz sorumlulukların hat safhasında hayatınız şekilleniyor demektir.Benim gibi boş veremeyen,mükemmeliyetçi bir şahıssanız bunun daha ağır olduğunu söyleyebilirim.Hep derler ya,öğretmenlik bir bayan için ideal,efendim yarım gün,tatili çok v.s...Evet tatillerimizle çok göz önündeyiz ve her önüne gelenin laf söyleme hakkını kendinde gördüğü bir yerde öğretmenlik...Oysa hiç de kolay bir meslek değil.
İşinizi ciddiye alıyorsanız,öğrencilerinizin olumsuz gidişatından uykularınız bölünebiliyorsa,onların gelişimini bir anne şefkati ile içselleştiriyorsanız,idealistseniz inanın hiç de kolay bir iş değil.Yıpratıcı zaman zaman tükendirici.Okulun yorgunluğunu gidermek saatlerinizi alabiliyor,şayet o yorgunluğu gideremezseniz tahammülün kalmadığı,agresif insan tanımlamasına cuk diye oturabilirsiniz.

Öğlenci olunca işlerimi daha programlı yapmam ve kızıma daha yetebilecek anne olmam kaygısı sonucunda yapacaklarımı programlamaya karar verdim.Acil bir eylem planı sanırım bunun adı:) Bir program dahilinde listelersem eylemlerimi kafamda oluşabilecek kaostan kendimi kurtaracağım.Öncelikle kızıma televizyon izletmediğim için ona faydalı etkinlikleri içeren bir aktivite programı,sonrasında onun sağlıklı gelişimini sağlayabilecek haftalık yemek listesi işimi kolaylaştıracak.Hafta sonu bu programları hazırlayıp,önümüzdeki hafta uygulamaya gayret edeceğim.Böylelikle rutin işlerden kaynaklı kendime yüklediğim yüklerden ve anne-babadan çocuklara aktarılan negatif yüklerden uzaklaşma yollarını içselleştireceğim.Çünkü bu yükler hayatı algılama biçimimizi doğrudan etkiliyor.Bu yüklerden arınma yolları ile ilgili bir yazı vardı onu yeniden okusam fena olmayacak.Ve bende bizzat bu olumsuz yüklerden arınmaya çalışarak geniş,çocuğuna mutlu olmanın kolay yollarını yaşantı yoluyla kazandırmış bir anne olabilirim kim bilir...

2 yorum:

  1. bir de öğretmenlik evrak işlerine boğuldu son zamanlarda... benim okulum da tam gün.. bir türlü yetişemiyorum...üstelik bebeğimin de sağlık sorunlarından dolayı ilgiye çook ihtiyacı var..

    YanıtlaSil
  2. Evrak işleri hakikaten ayrı bir sorun,tüm gün olması da gerçekten daha zor,kolaylıklar diliyorum...

    YanıtlaSil

 
Copyright © 2010-2014. maviye iz süren - Konular · Yorumlar
Düzenleme: Ferhat Bayram